Son dakika haberi bulunmamaktadır.   Bunları biliyor musunuz ?    İLETİŞİM    O'na...  
<object classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11CF-96B8-444553540000" id="obj1" codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=6,0,40,0" border="0" width="genişlik" height="yükseklik">
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynağı

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Elena Luczeria Cornaro Piscopia

1646 yılında Venedik'in asil ailelerinden birinin kızı..

Kategori  Kategori : Kadın Matematikçiler
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 2005
Tarih  Tarih : 11 Temmuz 2006, 13:49

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

( İtalya 1646-1684 )ELENA Lucrezia Cornaro Piscopia 1646 yılında Venedik'in asil ailelerinden birinin kızı olarak dünyaya geldi. Annesi evlenene kadar basit bir hayat sürmüştü. Sonradan asiller sınıfına katıldı. Annesi de, babası da Elena'nın iyi bir eğitim alması için ellerinden geleni yaptılar. Elena yedi yaşına geldiğinde özel öğretmenler tarafından Latince ve Yunanca dillerinde eğitildi. Gramer ve müzik dersleri aldı. Kendi kendine İbranice, İspanyolca, Fransızca ve Arapça öğrendi. Felsefe ve ilahiyat yanında matematik ve astronomi öğrendi. Müzik alanında çok büyük bir kabiliyeti olduğu anlaşıldı.

On yedi yaşına geldiğinde usta bir müzisyendi. Bilinen tüm müzik aletlerini ustaca çalıyordu. Besteler yapmaya başlamıştı.
İLK DOKTORALI
Babasının ısrarı üzerine eğitimine devam etmek üzere yirmi altı yaşında o dönemin gözde okullarından Padua Üniversitesi'ne gitti.

Yine babasının ısrarı üzerine hiçbir diploma için çalışmazken ilahiyat konusunda doktora yapmak için müracaat etti. Katolik Kilisesi'nin yetkililerince bir kadının ilahiyat konusunda doktora yapmasına sıcak bakılmadı. Elena'nın babası ısrarcıydı. Bir kez daha müracaat etti. Kızın engin bilgisi Katolik papazları da etkilemişti. Elena doktora programına kabul edildi. Ama, ilahiyat konusunda değil, felsefe konusuna yönlendirildi.
Tarihin en çok bilinen doktora tezi sınavlarından birinden geçti. Seyircilerin çok olması nedeniyle sınav toplantı odasında ya da bir sınıfta değil, bir tiyatro salonunda yapılabildi. Sınav baştan sona Elena ile hocaları arasında bir ilmi tartışma platformu gibi oldu. Elena 32 yaşında doktora alan dünyadaki ilk kadın olarak tarihe geçti.
YORULDU
Padua Üniversitesi
'nde matematik dersleri vermeye başladı. Matematik konusundaki yazıları ölümünden sonra basılabildi. Başarılı olabileceğini ispatladıktan sonra bilimden koptu.
Kendinden sonra gelen birçok kadın matematikçi gibi, kadının önüne konan duvarları yıkmaktan yoruldu. Yaptıkları için ailesi destekledi, ama toplumla savaşmak zorunda kaldı.
Kendini gönüllü olarak fakirlerin sorunlarına adadı. Venedik sosyetesinin ilgisini sosyal sorunlara çekmeyi başardı. Kendisiyle evlenmek isteyen birçok ünlü kişiyi geri çevirdi.
Çok genç yaşta, otuz sekiz yaşında öldü. Veremden öldüğü tahmin ediliyor.
Tüm dünyanın saygı duyduğu bir bilim kadınıydı. Herkesin hayranlığını kazandığı Padua Üniversitesi'nde bir heykeli vardır. Tezinin savunmasını yaptığı tiyatro salonundaki görünüm ise bir camekânda Amerika'da kadın matematikçileriyle ünlü ve bir kız okulu olan Vassar College'da canlandırılmaktadır.
Elena Piscopia dünyada bir ilkti. Birçok kadına rehber oldu. Birçok kadının aksine, hiç unutulmadı, unutturulmadı.

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Kadın Matematikçiler

En Çok Okunan Haberler

ANKET

Aslında kitap okumak


Tüm Anketler

İzinsiz alıntı yapılması yasaktır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi