Son dakika haberi bulunmamaktadır.   Bunları biliyor musunuz ?    İLETİŞİM    O'na...  
<object classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11CF-96B8-444553540000" id="obj1" codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=6,0,40,0" border="0" width="genişlik" height="yükseklik">
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynağı

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Gabrielle Emilie Du Chatelet

bilim dünyasında isminden söz ettiren ilk kadın

Kategori  Kategori : Kadın Matematikçiler
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 2870
Tarih  Tarih : 11 Temmuz 2006, 14:40

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

( Fransa, 1706–1749)

Matematikte 4. yüzyılda İskenderiyeli Hypatia ve felsefede 17. yüzyılda İtalyan Elene Piscopia’dan sonra bilim dünyasında isminden söz ettiren ilk kadın 18. yüzyılda yaşamış olan Gabrielle Emilie Du Chalet’dir. Asilzade kızlarının da matematik okumasının doğru olmadığının düşünüldüğü bir dönemde, asilzade bir ailenin çocuğu olarak Paris’te doğdu. Zamanına göre iyi bir eğitim aldı. Okulda Latince, İtalyanca ve İngilizce öğrendi. Hayatı kısa, ama çok hareketli oldu.

Gabrielle du Chatelet 1725 yılında, 19 yaşında kendinden 15 yaş büyük Semur en Auxois valisi Marquis Florent du Chatelet ile evlendi. Eşi ve eşinin ilk evliliğinden olan çocukları onun matematikten ve Paris’in sosyal hayatından koparmayı başaramadı. Eşi sayesinde ünlü Fransız düşünür Voltaire ile çok kısa bir süre yakın dostluk kurdu. Voltaire beraber felsefe ve bilim konularında çalıştı. Bu dönemde Leibniz’in (1646–1716) ve Newton’un (1643–1727) eserlerini çalıştı. Daha sonra Leibniz’i bırakıp Newton ‘un çalışmalarına ilgi duydu. Voltaire ile yakın çalıştığı dönemde onu baştan çıkardığı dahi söylenir. Bilim dünyasına Chatelet’yi tanıtanda Voltaire’dir.

Chatelet’nin hazırladığı Dissertation Sur la Nature et la Propagation du Feu ( Tabiat ve Ateşin yayılması üzerine tez) isimli eser Fransız Akademisinin verdiği bir ödül için yarışmaya sokuldu fakat kazanamadı. O yılki ödül yüzyılın en büyük matematikçilerinden biri olanLeonhard Euler’e (1707–1783) verildi. Buna rağmen Chatelet’nin eseri Fransız Akademisi tarafından basılmaya layık görüldü.

Chatelet’nin en önemli eseri Newton’un Principia adlı eserinin Fransızca’ya tercümesi idi. Chatelet bu projeye Alexis Claude Clairaut’nun (1713-1765) nezaretinde 1745 yılında başladı ve bir bölümü 1756 yılında basıldı. Kitabın ön sözünü Arkadaşı Voltaire yazmıştı. Eserin tamamı ölümünden sonr, 1759 yılında basıldı. Chatelet tarafından hazırlanan Newton’un Principia kitabının tercümesi, bazı hatalara rağmen, Fransa’da uzun yıllar okutuldu. Kitap klasikleşti.

Chatelet’nin şair Jean-François de Saint-Lambert ile bir aşk ilişkisi de olmuş, sevgilisinden hamile kalmış ve Voltaire sayesinde eşini, karnında taşıdığı çocuğun kendisinden olduğuna ikna edebilmişti. Doğumdan az sonra, 43 yaşını bitirmeden öldü. Ardından çocukta öldü.

Vasiyeti üzerine cenaze töreninde Voltaire, kocası Marquis Florent du Chatelet ve çocuğunun babası, sevgilisi Jean-François de Saint-Lambert hazır bulunmuşlardı.

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Kadın Matematikçiler

En Çok Okunan Haberler

ANKET

Aslında kitap okumak


Tüm Anketler

İzinsiz alıntı yapılması yasaktır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi