Son dakika haberi bulunmamaktadır.   Bunları biliyor musunuz ?    İLETİŞİM    O'na...  
<object classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11CF-96B8-444553540000" id="obj1" codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=6,0,40,0" border="0" width="genişlik" height="yükseklik">
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynağı

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Caroline Lucretia Herschel

ALMAN bir müzisyen babanın kızıydı.

Kategori  Kategori : Kadın Matematikçiler
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 4151
Tarih  Tarih : 11 Temmuz 2006, 16:03

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

( Prusya, 1750-1848)ALMAN bir müzisyen babanın kızıydı. Dört erkek, iki kız kardeştiler. Anneleri erkek çocuklarının okumasına rıza gösterirken, kızlarının eğitim almayıp ev işlerinde çalışmalarını istiyordu. Anneye rağmen, baba, öğrenme isteğiyle tutuşan Caroline'e destek verdi. Babası 1757 yılında Fransızların Hanover'i işgal etmesiyle savaşa gitti. Annesi Caroline'i yün örme ve diğer ev işlerini yapmakla görevlendirdi. Sağlığını yitirmiş bir şekilde savaştan dönen babasına baktı. Babası öldüğünde, Caroline 17 yaşındaydı.
Annesini terk etti ve müzisyen olan abisinin yanına taşındı. Müzik dersleri aldı ve şarkıcı oldu. Boş zamanlarında da yine abisinin yardımlarıyla matematik ve İngilizce öğrendi. Abisi aynı zamanda amatörce astronomi ile ilgileniyordu.
YARDIMCI
Bir yandan müzikle uğraşırken, diğer yandan abisinin teleskop geliştirme projelerine yardım etti. Karşılığında, abisi Caroline'e aritmetik, geometri ve trigonometri öğretiyordu. Caroline Herschel'in ilgisi daha çok matematiğin pratikteki kullanım alanlarıydı.
Aslında bir müzisyen olan abisi kendisini yetiştirmiş birinci sınıf bir astronomi bilimcisi oldu. Şimdi Uranüs olarak bilinen gezegeni keşfetti. Caroline'in abisi ünlü William Hercschel idi. Kral III. George 200 İngiliz lira yıllık ücretle kendisini istihdam etti. Caroline de abisinin çalışmalarına yardım etmeye devam etti.
Caroline'in William'a katkıları, gözlemlerin kağıda geçirilmesi ve matematik çözümlerinin üretilmesiydi. Kendi başına bir araştırma projesi başlatmak abisinin işleriyle uğraşmaktan mümkün olamıyordu. Buna rağmen, William'ın yokluğunda kendi gözlemlerini yapmaya başladı ve 1786 yılında Caroline de bir gök taşı keşfetti.
Kendi çalışmalarıyla artık Caroline de üne kavuşmaya başlamıştı. Kral III. George Caroline'i yıllık 50 İngiliz Lirası'na William Herschel'in resmi yardımcısı olarak atadı.
Abisinin evlenmesi Caroline'in çalışmalarını etkiledi. Başlarda yengesiyle anlaşamadı. Caroline'in çalışmaları yavaşladı. Yine de, 1786 ile 1797 yılları arasında Caroline Herschel sekiz göktaşı keşfetmeyi başardı.
Uzun süre yeğeni John'ın eğitimiyle ilgilendi. John'ın Cambridge Üniversitesi'nde iyi bir eğitim almasını sağladı. Sonunda, John Herschel adında bir başka meşhur matematikçi yetiştirdi. John'ın Caroline'in bir ürünü olduğu söylenir.
ÖDÜLLER
Abisinin ölümünden sonra Almanya'ya geri döndü. Yeğeninin astronomi alanındaki çalışmalarına uzaktan yardım etmeye devam etti. Hazırladığı katalogla Royal Astronomical Society tarafından altın madalya ile ödüllendirildi.
Artık bir çok bilimcinin ilgi odağı olmuştu. Matematiğin prensi Gauss ve yeğeni John Hercschel Carolin'in devamlı ziyaretçilerindendi. Royal Society'nin fahri üyeliğine seçildi. Mary Summerville ile beraber bu topluluğun ilk kadın üyesiydi. Caroline Herschel 1838 yılında Royal Irish Academy üyeliğine seçildi. Prusya Kralı 96. doğum gününde Caroline'i altın madalya ile onurlandırdı.
Doksansekiz yaşında, 1848 yılında öldü. Ölümünden kırk yıl sonra keşfedilen küçük bir gezegene Caroline'in astronomiye yaptığı katkıların bir sembolü olarak ‘‘LUCRETİA’’ ismi verildi. Hayattayken bu jesti kimse yapmaya cesaret edemezdi, çünkü kendi katkılarının abisinin katkılarının önünde anılmasından hiç hoşlanmazdı.Ay'daki kriterlerinden birine de Caroline Herschel'in ismi verilmiştir.

Caroline Lucretia Herschel o dönemin toplumunda kadınlığını ve onunla gelen olumsuzlukları kabul etmek zorunda kalmış bir kadın astrolog ve matematikçiydi. 

Kaynak : Ercan Kumcu-Kadın Matematikçiler

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Kadın Matematikçiler

En Çok Okunan Haberler

ANKET

Aslında kitap okumak


Tüm Anketler

İzinsiz alıntı yapılması yasaktır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi