Türk matematikçiye Japonya'dan ödül

Açıklama: ''Japonya'da Birincilik Ödülünü alan İlk Türk Matematikçi''
Kategori: Türk Matematikçiler
Eklenme Tarihi: 08 Ağustos 2010
Geçerli Tarih: 16 Temmuz 2019, 02:58
Site: Zeynep Oruncak Kişisel Sitesi
URL: http://www.zeyneporuncak.net/haber_detay.asp?haberID=624


"Nishiwaki Matematik Ödülü" İstanbul Kültür Üniversitesi'nden Yard. Doç.Dr. Yaşar Polatoğlu "Geometrik Fonksiyonlar Teorisi" çalışmasına layık görüldü
Japonya'nın Kyoto şehrinde 30 yıldan bu yana geleneksel olarak düzenlenen ve her yıl biri Japonya'dan diğeri de başka ülkeden olmak üzere iki bilim adamına verilen 'Nishiwaki Matematik Ödülü'ne İstanbul Kültür Üniversitesi'nden Yrd.Doç.Dr. Yaşar Polatoğlu layık görüldü. Uluslararası dergilerde 60 kadar makalesi yayınlanan ve 4 kitabı bulunan Yrd.Doç.Dr. PolatoğluJaponyadan Matematik Ödülü Geometrik Fonksiyonlar Teorisi alanında ödül almaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi.

JAPONYA'DAN ARANDI

'Slow Mathematics Vakfı' Başkanı ve aynı zamanda ünlü işadamı olan Hisayoshi Nishiwaki Vakfı tarafından her yıl nisan ayında düzenlenen ve dünyanın önde gelen matematikçilerine verilen Nishiwaki Matematik Ödülü bu yıl Kültür Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Matematik bölümünden Yrd.Doç.Dr. Yaşar Polatoğlu'na verildi. Makaleleri okuyan Japonya Kinki Üniversitesi Matematik Bölümü'nden Prof. Shigeyoshi Owa'nın kendisini arayarak birlikte çalışma önerdiğini belirten PolatoğluJaponyadan Matematik Ödülü şöyle dedi:

“Shigeyoshi Owa'yı 2005 yılında Türkiye'ye davet ettim. Bir hafta kendisiyle birlikte öğretim görevlilerine seminer verdik. Ardından makale çalışmaları yaptık. Bu makaleler uluslararası birçok dergide yayınlandı. Yazdığım 14 makalenin Japonya'da takip edilmesi ardından mart ayında Shigeyoshi Owa beni arayarak Nishiwaki ödülüne aday gösterildiğimi söyledi. Nisan ayında da bu yılki ödülün sahibi olduğum açıklandı. Kyoto'da düzenlenen törenle ödülü Vakıf Başkanı Hisayoshi Nishiwaki'nin elinden aldım. Önümüzdeki yıl ödül aldığım için seçici kurulda jüri üyesi olarak görev yapacağım.”
 
ZEYNEPÇE :
Geçmiş yıllarda öğrencisi olma şansını yakalamaktan mutlu olduğum muhteşem bir öğretmendir..Ufkunuzu açar, beyin hücrelerinizi zorlar. Bir engin derya gibidir. Ondan öğrenecekleriniz hiç bitmez sanırısınız ki doğrudur.
İyi ki sizi tanımışım değerli Yaşar öğretmenim..
Saygılarımla..